••• Про користь солярію •••
Останнім часом все частіше з'являються повідомлення медиків про захворювання на рак грудей, шкіри, щитоподібної залози, які, як вважають деякі лікарі, були викликані надмірним захопленням засмагою в солярії. Але наскільки це так і чи варто відмовлятися культу красивого, доглянутого тіла?
Різні наукові дослідження доводять: помірний засмага у солярії є профілактикою багатьох захворювань, навіть новоутворень, в тому числі раку передміхурової залози у чоловіків і раку прямої кишки. Також він є профілактикою захворювань серцево-судинної системи, дерматологічних захворювання (псоріаз, нейродерміт, екзема), захворювання опорно-рухового апарату (остеохондроз, артрити), і органів дихання (бронхіти, риніти). Можливо навесні, коли багато процесів в організмі сповільнюються, а прояви авітамінозу стають помітнішими, засмага у солярії буде найбільш корисний.
Склад ультрафіолетових променів в соляріях відрізняється від сонячних. Лампи забезпечені спеціальними фільтрами, що відсікають найбільш агресивні ультрафіолетові промені спектру С і дозуючими подачу променів А та В, необхідних для вашого засмаги. Отриманий в солярії засмага зберігається стільки ж часу, скільки і природний, отриманий на відкритому повітрі. Ще однією перевагою штучної засмаги є той факт, що відвідування солярію легко вписується в напружений режим дня міських жителів, яким, за твердженням лікарів, регулярні відвідування солярію вельми корисні. Є два типи соляріїв: з лампами низького і високого тиску. У системах загару з лампами низького тиску використовуються як А, так і В-випромінювання, в співвідношенні, близькому до сонячного світла. Загар, звичайно, проявляється не відразу, зате довше тримається. Людям зі світлою або чутливою шкірою більше підходять солярії з лампами низького тиску. Системи з лампами високого тиску випромінюють менше ультрафіолетового випромінювання типу В, але більше - А-променів. Такий солярій дозволяє одержати швидкий загар, тому що А-випромінювання просто окисляє вже існуючий в шкірі меланін. Тому солярій з лампами високого тиску більше підходить людям з нормальною і смаглявою шкірою, а також вирішили оновити свій природну засмагу. Надлишок променів типу А більш небезпечний для шкіри, яка містить мало меланосом.
Які правила необхідно дотримуватися в солярії?
Саме головне - помірність. Надмірне перебування в солярії може закінчитися плачевно. Опік, отриманий у солярії, може бути досить сильним, і її наслідки можуть залишитися на довгі роки. Також опік сприяє передчасному старінню шкіри і, в подальшому викликають рак шкіри. У солярії необхідно берегти очі і груди. Це місця найбільш чутливі до ультрафіолетового випромінювання. Постійна загар без спеціальних захисних очок може привезти до часткової втрати зору і навіть катаракті.
Загар в солярії може посилити ламкість волосся. Тому краще брати з собою косинку. Оптимальний варіант відвідування солярію - до роботи чи у вихідний день, коли ви можете перед сонячними ваннами прийняти душ і змити косметику. Який тип солярію вибрати? У тунельних соляріях поєднуються лампи з випромінюванням А і В, так що золотистий відтінок не тільки швидко проявляється, але і залишається надовго. Сучасні моделі тунельних соляріїв обладнані системою кондиціонування та охолодження, панель управління дає можливість постійно контролювати режим роботи. При необхідності потужність лицьовій лампи може зменшувати. Існують солярії з «анатомічним» дизайном - поверхня лежака повторює контури тіла, лежать зручно, не порушується кровообіг. Приємне нововведення - аудіосистеми; загоряючи, ви можете слухати улюблену радіостанцію або компакт-диск. Вертикальні солярії, як правило, досить потужні. Сеанс у них триває не більше десяти хвилин. Вертикальні апарати більш гігієнічні, тому що клієнтові не доводиться стикатися з їхньою внутрішньою поверхнею. Краще зіграти в одному салоні, де інструктор може скласти індивідуальний графік процедур, що відповідає вашому типу шкіри і особливостей типу солярію. Людям зі світлою, чутливою до опіків шкірою рекомендують засмагати по п'ять хвилин два-три рази на 10 днів з перервою в два-три дні. Ті ж, хто практично ніколи не обгорає на сонце, відразу можуть зіграти по 15 хвилин. Однак для підготовки перший сеанс краще зробити п'ятихвилинний. Якщо ж ви хочете поліпшити якість засмаги і трохи допомогти своїй шкурі, то купуйте спеціальний засіб для штучної засмаги, і тієї ж марки, що і солярій.
В яких випадках відвідувати солярій не рекомендується?
Якщо ви приймаєте і гормональні протизаплідні препарати, відвідувати солярій не можна. В крайньому випадку, якщо вам це дуже необхідно, проконсультуйтеся з лікарем. Не рекомендується відвідувати солярій при гінекологічних захворюваннях, порушення ендокринної системи (захворювання щитовидної залози), спадкової схильності до раку, при цукровому діабеті, при виявлений в організмі дефіциті нікотинової кислоти (вітаміну РР), якщо ви приймаєте деякі антибіотики або різні препарати (в інструкції повинно бути зазначено, що слід уникати сонця), під час вагітності, щоб уникнути появи пігментних плям. Не бажано відвідувати солярій дітям до 15 років та людям з першим типом шкіри, тому що їх шкіра дуже чутлива до ультрафіолетових променів. При наявності пігментних плям, численних і великих родимок, висипань, потрібно звести до мінімуму засмага і проконсультуватися з лікарем-дерматологом. Пацієнти з вітіліго (білі плями на шкірі) або з гіперпігментірованнимі плямами на шкірі, повинні уникати ультрафіолетових променів.
Припинити відвідування солярію та проконсультуватися у дерматолога необхідно, якщо родимки або ділянки шкіри навколо них починають свербіти, червоніти або збільшуватися в об'ємі.
Ваше самопочуття є одним із найбільш правильних показників користі солярію. Прислухайтеся до нього, знайдіть золоту середину, і тоді солярій стане другом вашому здоров'ю.